fbpx
asteras_osfp_kavala_citypedia_230317

Ο Ολυμπιακός απέδρασε από το Βελιγράδι με πεταχτάρι από τον Γιώργο Πρίντεζη 3,2» πριν από τη λήξη της παράτασης και εξασφάλισε το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague. Σε ένα απίστευτο ματς που είχε την υπογραφή του Κώστα Παπανικολάου και του Δημήτρη Αγραβάνη – κράτησαν τον Ολυμπιακό στο καθοριστικό σημείο και τον βοήθησαν να στείλει το παιχνίδι στην παράταση – οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν και τη νίκη.

Αυτή τη φορά η δημιουργία ήρθε από τον Γκριν, το πεταχτάρι από τον Πρίντεζη και ο Ολυμπιακός έκανε το 64-66, που του έδωσε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας.

MVP

Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε μεγάλο παιχνίδι και η στατιστική του τα λέει όλα. Είχε 17 πόντους με 3/3 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και είχε 26 στην αξιολόγηση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στην EuroLegaue με τη φανέλα του Ολυμπιακού και ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα του επέστρεψε από το -8. Είχε 16 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ και είχε 15 στην αξιολόγηση (κι αυτό ρεκόρ καριέρας). Το κυριότερο απ’ όλα, όμως ήταν έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους στο πιο καθοριστικό σημείο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο – χειρότερο ρεκόρ του στην EuroLeague – αλλά μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 26-12 για τους γηπεδούχους κι εκεί γύρισε εντελώς το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο

+8 στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλευόμενοι το πιο κακό διάστημα των φιλοξενούμενων στο Βελιγράδι. Εκεί, λοιπόν, που όλα έδειχναν ότι ο Αστέρας θα κερδίσει και θα παλέψει για τη διαφορά, ήρθε ο Αγραβάνης να αλλάξει πάλι το ροή και ουσιαστικά να είναι ο λόγος που πήγε το ματς στην παράταση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός άρχισε με τον Ερικ Γκριν στην πρώτη πεντάδα και ο Αμερικανός πήρε πάνω του αρκετές φάσεις δίνοντας στον Ολυμπιακό προβάδισμα με 9-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Συν τοις άλλοις, η ομάδα του Πειραιά έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, δεν επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να βρει με ευκολία το δρόμο προς το καλάθι και κάπως έτσι η ζωή του έγινε πιο απλή. Πέραν του Τζένκινς όλοι οι υπόλοιποι ήταν εγκλωβισμένοι και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει απόλυτα το ματς.

Παπανικολάου και Μάντζαρης έκαναν σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ η είσοδος του Αγραβάνη έδωσε επιπλέον ώθηση στν Ολυμπιακό. Πέντε δικοί του συνεχόμενοι πόντοι έφεραν τη διαφορά στους 13 (11-24 στο 15′, 13-26 στο 16′), με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με ένα μικρό σερί 4-0 (17-26), αλλά ο Ολυμπιακός είπε τον τελευταίο λόγο με τον Γκριν και τον Παπανικολάου και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 17-30.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 28-32 στο 23′, με τον Γουόλτερς να δίνει ώθηση στην ομάδα του. Ενα τρίποντο και ένα κλέψιμο του Παπανικολάου (οδήγησε σε λέι απ του Πρίντεζη) προσέφεραν την απαραίτητη ανάσα στον Ολυμπιακό, όπως και η εξαιρετική του συνεργασία με τον Μάντζαρη στην ακριβώς επόμενη φάση. Το 0-7 των Πειραιωτών έγραψε το 28-39 στο 25′ και πήρε ανάσα, όμως ο Αστέρας δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα από Γκούντουριτς, Σιμόνοβιτς και Ντάνγκουμπιτς έφεραν το ματς στον πόντο (41-42) στο 29′ και ο Σιμόνοβιτς με δίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 43-42.

Ο Γκούντουριτς έγραψε με άλλους πέντε πόντους το 48-42 στο 33′ και στην επόμενη φάση έγινε το 50-42, που έβαλε σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες τον Ολυμπιακό. Η λύση δόθηκε από τον Αγραβάνη, ο οποίος με δύο τρίποντα και ένα γκολ φάουλ μείωσε σε 53-51 στο 36′. Ο Μιλουτίνοφ με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Αγραβάνης ήταν πάλι εκεί και έκανε το 53-53 στο 38′.

Ο Τζένκινς έγραψε το 55-53, ο Παπανικολάου το 55-55 αλλά πάλι ο Γκούντουριτς με τρίποντο έέκανε το 58-55 στο 39′. Ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 58-58 με απίστευτο τρίποντο και μάλιστα είχε την ευκαιρία για το τελευταίο σουτ. Το έκανε ο Μάντζαρης, ήταν άστοχος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Πρίντεζης παρότι ήταν άστοχος στις βολές (1/4) στην εκκίνηση της παράτασης και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε μόνο το 58-59 στο 41′. Ο Παπανικολάου με γκολ φάουλ έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες (61-62). Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές έκανε το 63-64, ο Αστέρας ισοφάρισε σε 64-64 με τον Τόμπσον και ο Πρίντεζης με πεταχτάρι στα 3» έγραψε το τελικό 64-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58 (κ.α.), 64-66.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7, Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9, Τζένκινς 13, Γκούντουριτς 14, Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 17, Μάντζαρης 5.

Πηγή: euroleague.sport24.gr